Puškini "jutu surnud printsessist ja seitsmest kangelasest" analüüs. Tunni "A.S. Puškin. "Lugu surnud printsessist ja seitsmest rüütlist" metoodiline arendus. Rahvamoraal. Moraal." Millised on muutumatute graafikute sarnasused ja erinevused?

“Muinasjutt on vale, aga selles on vihje, õppetund headele kaaslastele” – see õpikufraas tuleb meelde pärast V. Žukovski muinasjutu lugemist. Vene kirjaniku loomingus kirjeldatud sündmused on fantastilised, kuid nende taga peitub õpetlik tähendus. See muinasjutt on kogunud mitte ainult vene rahva, vaid ka maailma kultuuri tarkusi, sest selle kirjutamise allikateks olid Charles Perrault ja vendade Grimmide muinasjutud. Selle “vihje” leiavad üles vaid need, kes oskavad ridade vahelt lugeda.

Teose alguses näitab V. Žukovski lugejale, et head inimesed, kes midagi siiralt tahavad, ootavad kindlasti abi kõrgematelt jõududelt. Nii kuuldi head meest ja tema kuningannat ning saatus andis neile kauaoodatud lapse.

Veel üks õppetund on antud kirjelduses, kuidas tsaar Matvey otsustab kergemeelselt kurja nõia kutseta jätta. Sellise otsuse põhjuseks on pisiasi, mida võiks parandada. Kuningas võis proovida kuldplaati leida ja needust vältida. Ta valis lihtsama tee ja lõpuks tuli tal välja mõelda, kuidas tütart päästa. Seda juhtub ka päriselus. Inimesed ei mõtle sageli sellele, millised tagajärjed nende tegudel võivad olla, ja siis kahetsevad tehtut. Ka V. Žukovski näitab, et oma vigade parandamine ei ole lihtne ja mõnikord võimatu. Tsaar Matvey keelas oma kuningriigis kõik lõngaga seotud, kuid isegi sellised ranged meetmed ei aidanud printsessi päästa.

Autor näitab näite varal, et hoolimatus ja uudishimu võivad kaasa tuua suuri probleeme. Noor neiu nägi kambrites võõrast vana naist ega küsinud isegi, kes ta on. Ilma igasuguse kahtluseta võttis printsess võlli võõra käest ja maksis selle eest.

Samuti tõestab kirjanik, et inimese saatus on ette määratud. Muinasjutus määrab elu lummus. Lugeja teab ette, et printsess ei ärka enne, kui on möödas kolmsada aastat. Seetõttu saavad stipendiaadid, kes püüavad kaunitari enne määratud aega päästa, lüüa ega naase tihedast metsast. Julgele printsile on määratud printsess üles leida ja needus maha võtta, nii et ta teeb seda kerge vaevaga. Õnne saavad julged, enesekindlad inimesed, kes ei pööra tähelepanu oma eelkäijate ebaõnnestumistele.See tõde leiab aset ka muinasjutus “Uinuv printsess”. Kui prints oleks välja löönud, poleks ta oma õnne igatsenud.

Nagu teisedki muinasjutud, kinnitab "Uinuv printsess" hea võitu kurja üle. Loits osutus jõuetuks teise haldja headuse vastu. Ja kuigi kurja vana nõida ei saanud karistada, võitis hea ikkagi. Võib-olla tahtis V. Žukovski nõia karistamise stseeni väljajätmisega näidata, et hea ei käi surma ja karistuse rajal.

Teose “Magav printsess” maagiline süžee köidab mitte ainult oma originaalsete piltide ja sündmustega. See sisaldab nõuandeid ja näpunäiteid, mida V. Žukovski soovis täiskasvanutele ja noortele lugejatele edasi anda. Lugu on püsinud populaarne peaaegu kaks sajandit. Arvan, et paljud lugejad leidsid tema tegelaskujudelt midagi õppida.

Tund nr 24.

Teema . A.S. Puškin. "Lugu surnud printsessist ja seitsmest rüütlist." Inimeste moraal. Moraalne.

Tunni eesmärgid: 1. Mõelge uuesti läbi A.S. Puškini muinasjutu sisu. 2. Avaldage muinasjutu moraalne tähendus. 3. Arendada õpilaste kõnet ja kujutlusvõimet.

Metoodilised võtted: rühmatöö, vestlus, episoodide analüüs, miniesseede koostamine, sõnatöö...

Tunni varustus: tekst “Jutud surnud printsessist ja seitsmest rüütlist”, A. S. Puškini portree. Iga rühma väljatrükid tabelitel.

Tundide ajal.

I. Aja organiseerimine.

II. Kodutööde kontrollimine.

Kõik tunnid algavad viieminutilise luuletunniga. 2 õpilast lugesid peast luuletusi.

2 õpilast vastas 5 küsimusele. Küsimusi esitavad õpilased. (Näidisküsimused:

Nimetage fabulistid

Muinasjuttude tüübid

Mis on oksüümoron?

Suulise rahvakunsti žanrid?)

III. Uue materjali õppimine.

1. A. Puškin lõpetas ühe muinasjutu ridadega: "Muinasjutt on vale, aga selles on vihje. Õppetund headele sellidele"... Kuidas te neist ridadest aru saate? (Õpilaste vastused: "Iga muinasjutt õpetab midagi, peame hoolikalt lugema, et õppetund, moraal...")

Sõnastage palun tunni teema.

Tunni teema aruandlus, eesmärkide ja eesmärkide seadmine.

2 . Grupitöö.

Esimene ülesanne : tõestada, et see teos on muinasjutt. (30 sekundit vastuse ettevalmistamiseks). Iga rühm vastab. (Seal on algus, maagilised objektid, kordused, võitlus hea ja kurja vahel. Hea võidab kurja. Lõpp...)

Teine ülesanne : Millistesse rühmadesse saab kangelasi jagada? (30 sekundit vastuse ettevalmistamiseks).

(kurja ja hea eest, printsessi ja kuninganna abilised...)

Kolmas ülesanne : Milliseid vanasõnu saab omistada kuninganna-võõrasemale ja millised printsessile? Põhjenda oma vastust.

Iga rühma kohta üks vanasõna.

1. Päike on soe ja ema on lahke.

2. Vihane inimene on nagu kivisüsi: kui ta ei põle, läheb mustaks.

3. Keele peal on mesi ja südamel jää.

4. Kõik, mis sädeleb, pole kuld.

Neljas ülesanne : Kes kellele sõnu adresseerib?

Üks väide iga rühma kohta.

1. "Minu elu! Milles, öelge, kas ma olen süüdi?

Ära riku mind, tüdruk!

Ja kuidas ma saan kuningannaks,

Ma säästan sind."

2. “Mis ime!

Kõik on nii puhas ja ilus.

Keegi koristas torni.

Jah, ta ootas omanikke"

3. “Oh, sa väike tüdruk!

Neetud koer sai võimust, sõi peaaegu surnuks.

4. "Ma pole punast neidu näinud,

Seisan valves

Ainult minu kord" (Kuu aega prints Eliisale)

Viies ülesanne : taastada täistekst. (30 sekundit)

"Ma helistasin ...... (Tšernavka)

Ja karistab teda

......(Heina) oma tüdruksõbrale,

Uudised printsessile......(kõrbesse) metsa

Ja sidudes ta elusalt

.....(männi alla) jäta sinna

Neelata...(huntidele)"

Kuues ülesanne : Igal rühmal on oma küsimus. (1 minut - ettevalmistamiseks)

1. rühm – kas võib öelda, et hea võitis ja võidab muinasjutus?

2. rühm – Sh. Rustaveli ütles: "Ainult hea on surematu, kurjus ei ela kaua." Kas olete selle väitega nõus?

3. rühm – A.S. Puškin ülistab ilu, mis peitub sisemises vaimses ilus. Kuidas sa sellest aru saad? Tõesta seda muinasjutukangelaste näitel.

4. rühm – Millist inimest võib nimetada ilusaks?

Rühmade esindajate sõnavõtud.

Järeldus: õpetaja loeb laused, õpilased lisavad oma lauseid, sõnu...

Noore printsessi lahkusest ja leebusest rääkides rõhutab autor, et....

(hinge ilu on kõige tähtsam). Kujutades kuninganna veidrusi, tema viha, pahatahtlikkust, kadedust, näitab Puškin... (kui vastik võib olla väliselt atraktiivne inimene, kui ta jääb sisemisest ilust ilma). Headus on usaldav ja naiivne, vajab...(kaitset); kurjus on salakaval, alatu ja julm, aga... (esialgu hukule määratud).

Õpilased loevad kodutöid: "Millise muinasjututegelase moodi sa tahaksid olla?"

(Poisid tahaksid olla nagu prints Elisha ja tüdrukud tahaksid olla nagu noor printsess)

IV. Õppetunni kokkuvõte.

V. Kodutöö.

Valmistage oma lemmikepisoodidest ette dramatiseering.

Selle maagilise loo moraalil on kaks tõlgendust - igapäevane ja püha:

Igapäevane: muinasjutt õpetab lapsele kuulekust, alandlikkust ja lähedaste abistamist. See õpetus on aga väga poeetiline – lastele ei õpeta elutarkust mitte vanemad, mitte võõrad, vaid loodusjõud. Nad seisavad nende eest, kui nad on ohus.

Püha: see lugu on teatud initsiatsioonirituaali kehastus, mille läbib neetud lindude poolt kaasa viidud vend. Ja Haned-luiged on nn psühhofoorid ehk hingejuhid surnute maailma.

Muinasjutt “Haned ja luiged” selgitab teie lapsele lihtsas keeles, kuidas oma vigu mõista ja vastutustundlikke otsuseid vastu võtta. Õde unustas vanemate käsu ja hakkas mängima – tema ettevaatamatuse tagajärjel röövisid Haned-Luiged tema venna. Ta pidi läbima pika ja äärmiselt ohtliku teekonna, mis oli täis raskeid katsumusi. Alguses käitub tüdruk vastutustundetult ja üleolevalt - ta keeldub ahjust, seejärel õunapuust ja jõest. Siis aga mõistab ta, kui halvasti tal läks, parandab end, läbib kõik testid ja päästab oma venna. Muinasjutt “Haned ja luiged” on lastele kasulik, kuna teadvustab vanemate sotsiaalset vastutust väiksemate ees. Eriti kasulik on muinasjuttu kuulata, kui peres ei ole mitte üks laps, vaid kaks või enam.

(16)

"Lugu surnud printsessist ja seitsmest rüütlist", autor A.S. Puškini romaan põhineb traditsioonilisel muinasjutu süžeel kurjast kasuemast ja ilusast, lahkest kasutütrest. Piisab, kui meenutada rahvajutte: vene - “Morozko”, “Vasilisa ilus”, “Väike Khavroshechka”, saksa keeles - “Mistress Blizzard” ja “Snow Maiden”, prantsuse “Tuhkatriinu” ja teised. Kuid Puškin suutis traditsioonilise süžee täita erilise sügavusega, läbi imbunud headuse valgusest. Nagu kõik Puškini oma, on ka see lugu nagu kalliskivi, mis sädeleb tuhandetest tähendustahkidest, rabab meid mitmevärviliste sõnade ja autorist lähtuva selge, ühtlase säraga – mitte pimestav, vaid valgustab meie pimedaid silmi ja vaimselt uinunud südameid.

Puškini muinasjutt avab oma aarded igale lugejale, olgu ta siis kümne- või viiekümneaastane – kui tal vaid tekib soov see avada. Noort lugejat peab aga juhtima täiskasvanu. Hea, kui see on ema, isa, vanaema, vanaisa...

Pärast muinasjutu “Surnud printsessist ja seitsmest rüütlist” lugemist proovime seda analüüsida, vastates paljudele küsimustele.

Millise mulje muinasjutt sulle jättis? Mis sulle eriti meeldis või meelde jäi?
Miks?
Lastele meeldib muinasjutt eelkõige seetõttu, et hea võidab kurja. Neid köidab väga noore printsessi kuvand oma lahkuse ja lojaalsusega. Nad räägivad mõnuga imelisest peeglist: midagi maagilist on lapsele alati südamelähedane. Mõned mu lemmikepisoodid hõlmavad Eliisa eksirännakuid pruuti otsides, printsessi ellu naasmist ja kangelaste kosjasobitamist. Neil on andunud Sokolkost kahju. Nad imetlevad ka meloodilisi luuletusi, mis on eriti meeldiv.

Esmamuljeteemalisest vestlusest liigume edasi muinasjutu kompositsioonianalüüsi katse juurde:

Kes on muinasjutus autori fookuses? Miks?
Tähelepanu keskmes on kuninganna-võõrema ja printsess, sest nad esindavad kahte elupoolust: head ja kurja.
Kas muinasjutus on tegelasi, kes on noorele printsessile lähedased ja kehastavad headuse jõude?
Sööma. See on kuninganna ema, prints Eliisa, kangelased, Sokolko, päike, kuu, tuul.
Ja kes kehastab kurjuse jõude?
Muinasjutus on ainult üks ausalt öeldes kuri tegelane - kasuema. Kuid kui ta oleks täiesti üksi, ei saaks ta vähemalt mõnda aega kurje tegusid teha ja edu saavutada.
Kes aitas tal kurja teha? Tšernavka.
Kas Tšernavka on ise kuri või mitte? Miks temast siis esitaja saab?
halb tahe?
Ei, ta armastab noort printsessi, Tšernavka kohta öeldakse: "Ta, armastan teda hingest..." Ta ei taha üldse kuninganna käsku täita, aga...
Kas kurat saab vihase naisega hakkama?
Pole midagi vaielda...
Karistushirm osutub halastusest tugevamaks ja Tšernavka juhatab printsessi metsatihnikusse... Ja mõne aja pärast toob talle mürgitatud õuna. Selgub, et hirm ja puudumine aitavad kurjusel realiseerida ning sel juhul muutub ka hea inimene oma olemuses.
Kust tuleb kuninganna vihkamine printsessi vastu?
Peegel rääkis talle tõtt, et printsess oli temast ilusam, ja äratas kasuema viha. Ta ei saa elada ilma pideva kinnituseta oma ületamatuse kohta. Ehkki suure tõenäosusega saab kasutütre ilu varem või hiljem kõigile ilmseks ja seetõttu ei pääseks noor printsess probleemidest. Ja kurjus võib isegi muuta tõe kuriteo põhjuseks - see on ju sellepärast kuri, et oma eesmärke saavutada... Kurjuse kõige kohutavam omadus on see, et seda ei saa näha ja seega ka mitte. tunnustatud. Häid kangelasi näeme kohe, aga kurjus, nagu mikroobidki, on kõikjale laiali ja esialgu märkamatult.
Pidage meeles: millal sai printsess kasuema?
Aasta pärast mu ema surma:
Aasta on möödunud nagu tühi unenägu,
Kuningas abiellus kellegi teisega.
Kas muinasjutust on võimalik õppida kuninga uue naise suhtumisest tütresse?
Me ei tea sellest midagi. Kuid võime arvata, et kuninganna ei märganud teda isegi. Printsess kasvas üles "vaikselt" - see tähendab, ilma tähelepanuta, omaette.
Millal kasuema oma kasutütrest mäletas?
Kui saabus aeg printsess abielluda, esitas kasuema, "valmistudes poissmeesteõhtuks", peeglist oma lemmikküsimuse ja sai vastuse:
Sa oled ilus, kahtlemata;
Aga printsess on kõige armsam,
Kõik põsepuna ja valgem.
Niisiis kasvas tüdruk ilma emata, kasuema ei olnud temast huvitatud ja isa oli ilmselt rohkem hõivatud oma noore naise kui tütrega. Pole juhus, et tema naise surmale järgnev aasta on tähistatud just nimelt “aastaks” (kuninga jaoks kestis see nii kaua!) ja ülejäänud aeg (ilmselt vähemalt 16-17 aastat) möödus kiiresti. , nii et tütar oli juba suureks kasvanud ja saanud pruudiks. Kuid vaatamata kõigele sellele printsess "tõusis ja õitses".

Otsige üles selle kirjeldus ja tõstke esile selles olevad märksõnad.
Viienda klassi õpilased nimetavad sõnu: sellise leebe inimese iseloom. Selgitage: mida tähendab „tasane iseloom”? (Vaikne, rahulik, tagasihoidlik, sõbralik.). Printsess ei nõudnud endale erilist tähelepanu, ta elas ja kasvas “vaikselt”. Kui ta oma kurja kasuema tahtel sattus metsa ja seejärel kangelaste häärberisse, võttis ta selle vastu alandlikult, ei kandnud viha kellegi vastu ning jäi sama lahke ja sõbralikuks (pidage meeles tema käitumist võõras majas, tema suhtumine “kerjusmungasse”), armastav, truu oma peigmehele.

Kust tulevad printsessil need imelised omadused?
Minu enda emalt. Loeme muinasjutu alguse uuesti läbi ja vaatame, milline see oli.
Ta ootab ja ootab hommikust õhtuni,
Vaatab väljale, indiaani silmad
Nad jäid haigeks
Valgest koidikust ööni;
Ma ei näe oma kallist sõpra!
Ta lihtsalt näeb: tuisk keerleb,
Põldudele sajab lund,
Kogu valge maa.
Möödub üheksa kuud
Ta ei võta silmi väljakult ära.
Ta veetis kogu lahusoleku aja akna taga, oodates oma "kallist sõpra". Armastus ja lojaalsus on tema iseloomu peamised omadused.
Miks kuninganna suri?
Õnnest, et ta lõpuks oma meest näeb:

Ta vaatas teda,
Ta ohkas raskelt,
Ma ei suutnud imetlust taluda
Ja ta suri massis.
Nii suur oli tema armastus... Oskus armastada, olla truu ja kannatlik kandus tütrele emalt. Juhime laste tähelepanu sellele, millal tüdruk sündis:
Siin jõululaupäeval, just öösel
Jumal annab kuningannale tütre.
Kas saate nimetada printsessi sünnikuupäeva?
Jah – 6. jaanuar, päev enne jõule.
Alates iidsetest aegadest peeti inimesi, kes sündisid suurte usupühade eelõhtul või kõige pidulikumatel päevadel, Jumala poolt märgistatuks ja tema poolt armastatuks.
Meenutagem, kui tasadus, alandlikkus ja kannatlikkus tulid printsessile appi, päästsid ta hädast ja aitasid raskustest üle saada.
Kui printsess leidis end koos Tšernavkaga tihedast metsast ja mõistis, mis teda ähvardab
... anus: “Minu elu!
Ütle mulle, milles ma süüdi olen?
Ära riku mind, tüdruk!
Ja kuidas ma saan kuningannaks,
ma säästan sind."
ja Tšernavka halastas vaese tüdruku peale:
Ei tapnud, ei sidunud kinni,
Ta lasi lahti ja ütles:
"Ära muretse, Jumal on sinuga."
Tema tagasihoidlikkusest võlutud kangelased ja
ilu, varjul nende kodus:
ja printsess tuli alla nende juurde,
Andsin omanikele au,
Ta kummardus madalalt vöökohani;
Punastades vabandas ta,
Kuidagi läksin neile külla,
Kuigi mind ei kutsutud.
Koheselt tundsid nad oma kõne järgi ära
Et printsess võeti vastu;
Istus nurgas
Nad tõid piruka;
Klaas valati täis,
Seda serveeriti kandikul.
Rohelisest veinist
Ta eitas;
Ma just murdsin piruka,
Jah, ma hammustasin,
Ja tee pealt veidi puhata
Palusin magama minna.

Isegi koer võttis printsessi rõõmuga vastu:
Koer tuleb tema juurde haukudes,
Ta tuli joostes ja jäi mängides vait;
Ta astus väravast sisse
Sisehoovis valitseb vaikus.
Koer jookseb talle järele, paitab...
Ja kui printsess oli ohus, püüdis Sokolko seda ära hoida. Kangelased ei julgenud printsessi matta ja see aitas Elisal ta ellu äratada. Tema huvides oli ta valmis tegema kõike ilma
Olin oma pruudi otsimisest väsinud – see tähendab, et ta vääris sellist ennastsalgavat armastust temaga
õrn suhtumine...

Mõelge sellele, miks kuningannale anti kaasavaraks ainult "üks peegel" (samal ajal kuiprintsessi jaoks andsid nad "seitse kaubanduslinna / ja sada nelikümmend torni"?
Kuninganna uskus, et temas on peamine ilu, mis oli ka tema peamine kaasavara. Kas ta ei saanud linnu ja torni? Nad said selle muidugi kätte, aga millegipärast rõhutas poeet peeglit. Miks? Ilmselt sellepärast, et ta nägi end peeglist, imetles oma ilu ja see oli tema jaoks kõige tähtsam. Olla kõige ilusam on saanud tema elu eesmärgiks, mistõttu ei näe ta enda ümber midagi peale iseenda...
Kas välisest ilust võib saada elu eesmärk? Ja kas inimest saab hinnata ainult välise ilu järgi? Kas ta räägib talle kõik?
Ei, väline ilu ise ei saa olla inimese ainus väärtus. Kuigi just nii juhtus ka kuningannaga: ilu on tema ainus eelis. Välist ilu peab täiendama sisemine ilu – hinge ilu. See, kuidas see kokku sai noores printsessis, kes armastas kõiki ja oli kõigi vastu lahke. Ja kuninganna oli peegli vastu ainult lahke.
Milleks see peegel tema jaoks sai? Miks?
Sellest sai tegelikult tema ainus vestluskaaslane: „Ta oli temaga kahekesi; Heatujuline, rõõmsameelne, ; Tegin temaga sõbralikult nalja..." Selgub, et teised ootasid asjata kuninganna sõbralikku sõna...
Miks oli kuninganna "heasüdamlik ja rõõmsameelne" ainult peegliga?
Ta oli temast sõltuv. Ta tahtis kuulda ainult oma ilust, kõik muu teda ei huvitanud.
Kas ese (isegi nii ebatavaline, rääkiv!), näiteks teler, arvuti,
asendada elavaid inimesi?
Muidugi mitte: lõppude lõpuks on see lihtsalt objekt, ilma hinge ja südameta ...

Mis tahtmatult tugevdas ja arendas kuninganna peeglit?
Uhkus, usaldus oma võrreldamatuse ja ilu vastu, nartsissism. Huvitav on see, et kuningannast rääkides meenus lastele Narkissus: ju temagi vaatas nagu peeglisse vette ja imetles ennast.
Vaatame ja võrdleme erinevate kunstnike selle episoodi illustratsioone.

Zvorykini esimesel illustratsioonil näib kuninganna oma uhkuses ligipääsmatuna, ta on nagu isekuse ja uhkuse monument. Teine rõhutab tema haprust ja tahet.
Milliseid omadusi võib uhkus inimeses esile kutsuda? Miks?
Uhkus tekitab ülbust, armukadedust, kadedust, isekust, pahatahtlikkust, viha ja isekust.
See kõik saab selle loomulikuks ilminguks, sest uhkusest haaratud inimene tunneb end Universumi keskpunktina... Seetõttu tekitas peegli sõnum, et “printsess on ikka armsam, / Ikka veel roosilisem ja valgem...” selline vihatorm kasuema poolt.
Mis oli kuninganna viha tagajärg? Mis tunne sundis teda kuritegu sooritama?
Kuninganna otsustas oma kasutütre hävitada; kadedus sundis teda kuriteole.
Miks osutus kuninganna oma intriigide ja pettusega tasase printsessi ees jõuetuks?
Kõik armastasid tasast printsessi ja tulid talle appi, ta oli kõigi vastu sõbralik ja lahke,
Ta ei solvanud kedagi ja oli valmis kõiki aitama.
Pidage meeles kuninganna-võõrema ja printsessi enda ema surma põhjuseid.
Printsessi enda ema suri oma armastatud abikaasat nähes imetlusest ja õnnest, kuninganna-võõrema suri kadedusse ja viha...

  1. 1. A. S. Puškini muinasjuttude vaimne ja moraalne tähendus Autor: Krjutškova Anastasia Gennadievna Valla õppeasutus lütseum nr 57, 9 “B” Juhataja: Rusetskaja Nadežda Mihhailovna, vene keele ja kirjanduse õpetaja, Munitsipaalõppeasutuse lütseum nr 57 .
  2. Sissejuhatus
    • Uurimistöö eesmärk..." target="_blank"> 2. Sisu
      • Sissejuhatus
      • Uuringu eesmärk
      • "Lugu surnud printsessist..."
      • "Lugu tagumikust..."
      • "Lugu kuldsest kukest"
      Lõpp
      • "Lugu kalamehest ja kalast"
      • "Tsaar Saltani lugu..."
      • Järeldus
      • Viited
    • Küsimus A. S. Puškini muinasjuttude ja traditsioonilise..." target="_blank"> 3. Sissejuhatus
      • Küsimus A. S. Puškini muinasjuttude ja muinasjuttude traditsioonide ning rahva vaimse kogemuse seostest tõstatus kohe pärast muinasjuttude ilmumist. Nagu I. A. Iljin kirjutas, lõi Puškin "rahvusliku vaimse kogemuse sügavusest ega laenanud ega jäljendanud". Puškini muinasjuttude ja vene rahvajuttude sidumise probleemi aktuaalsus rahva vaimse ja moraalse kogemuse väljendusena on vaieldamatu. A.S. Puškin tundis sügavalt oma rahvast, nende hinge, ajalugu, ta oli vene vaimu elav koondumine, selle probleemid. Vene ühiselu üle mõtiskledes ei idealiseerinud ega liialdanud luuletaja midagi. Just tema võrdsustas Venemaa külaga. A. S. Puškini loomingu kaasaegne uurija V. S. Nepomnjaštšii usub, et Puškini muinasjutud on mõistatus, kuna "need rabavad hoolimatu, hasartmängusüütuse, klassikalise raskuse ja sügava, peaaegu leinava tõsiduse kombinatsiooniga".
      Sisu
    • A. S. Pushki muinasjuttude vahelise seose tuvastamine..." target="_blank"> 4. Uuringu eesmärk
      • A. S. Puškini muinasjuttude ja vene rahva vaimse ja moraalse kogemuse vahelise seose tuvastamine vene muinasjuttude ja "Domostroi" traditsioonidega
      Sisu
    • 5. Lapsepõlves kuulas ta muinasjutte oma lapsehoidjalt, vanaemalt Maria Aleksejevna Hannibalilt, sulane Nikita Kozlovilt, Moskva lähedal asuva Zahharovi talupoegade käest. Kuid oma lapsehoidja tõelise ande avastas ta paguluses Mihhailovskoje külas. Just seal täitis suulise luule maailm Puškini väga rikkalike muljetega ja kõige silmatorkavam nende seas oli muinasjutt. Sisu
    • 6. Lugu surnud printsessist ja seitsmest rüütlist
    • Printsess kehastab naiseliku ilu ideaali,... target="_blank"> 7.
      • Printsess kehastab naise ilu ideaali, talunaist. Kui ta oli kangelaste tornis, tegi ta esimese asjana "kõik korras". Printsess on väga tagasihoidlik ja hea kommetega. Kõik see vastab talupoja etiketile ja sündsuskontseptsioonidele. Hea pruut pidi oskama ketrada, tikkida, leiba küpsetada ja süüa teha. Talupojad mõistsid teravalt hukka laiskuse ja oskamatu suhtumise töösse.
    • Raske töö vaimne alus oli kindlalt juurdunud..." target="_blank"> 8.
      • Raske töö vaimne alus oli kindlalt juurdunud idee, et töö on Jumala õnnistatud. Domostroyst võib leida järgmise järjekorra: "Majapidamises ja igal pool peaks iga inimene... alustama mis tahes tööd ja tegema käsitööd... lööma risti ja ütlema: "Issand, õnnista, isa!" - sellega alustab ta iga äri, siis aitavad inglid teda nähtamatult ja deemonid kaovad ning selline asi on Jumala auks ja hinge kasuks.
    • Täielik vastand tagasihoidlikule ja töökale c..." target="_blank"> 9.
      • Tagasihoidliku ja tööka printsessi täielik vastand on kasuema-kuninganna, kes on hõivatud ainult oma iluga ja tahab olla kõige ilusam. Ta on edev, "uhke, habras". Kuninganna vastandab oma väga head välimust mitte ainult rivaali iluga. Oma iluga soovib ta ammendada kogu maailma ilusat sisu, taandada selle sisu oma isikule ja kehtestada end kauni "kõik maailmas" vaieldamatu normina.
    • Domostroi ütleb: "Iga inimene vajab onni..." target="_blank"> 10.
      • Domostroy ütleb: "Iga inimene peab vältima edevust, uhkust ja ebatõeliselt omandatud vara." Printsess on tõeliselt ilus, sest ta ei alluta loodust, vaid allub sellele kuulekalt, läbi oma tegude, liigutuste, välimuse, ilu, justkui “rääkiks” loodus ise. Kogu printsessi käitumises on talupojalikud head kombed, tagasihoidlik maalähedane graatsia, magus rituaalne tseremoonia.
    • Kangelaste metsatorn tähistab jõukaid..." target="_blank"> 11.
      • Kangelaste metsatorn on jõukas talupojamaja: avar hoov rõõmsameelse, hästi toidetud koeraga, kõrge veranda, raudrõngaga uks, valgusküllane tuba, ikoonid, tammepuust laud. Ümberringi on vaipkattega pingid, peal magamisnurk, vene ahi kahhelplaadiga voodiga. Lisaks ülemisele toale on onnis valgusruum - ülemine kütmata ruum, kus soojal aastaajal elasid ja oma kaasavara valmistasid pruudid.
      Sisu
    • 12. Lugu preestrist ja tema töölisest Baldast
    • Muinasjutt ühendas kahte tüüpi vene kangelasi..." target="_blank"> 13.
      • Muinasjutt ühendas kahte tüüpi vene satiirilise muinasjutu kangelasi: loll ja narr. Balda on lihtsameelne, siiras, allub täielikult oma peremehe kapriisidele, teenides "hiilgavalt, usinalt, regulaarselt". Iga korralik talupoeg püüab oma sõna pidada, selle murdmist peab ta ebaausaks: “Minu sõna on kuld”, “Kui sa sõna ei anna, ole tugev, aga kui annad, siis pea vastu.” See vastab Domostroy korraldusele: "Juhtige iga ettevõtet ilma bürokraatiata ja eriti ärge solvake töötajat maksega."
    • Otsmik osutus preestri jaoks "Achilleuse kannaks", mis..." target="_blank"> 14.
      • Otsmik osutus preestri jaoks “Achilleuse kannaks”, mida ta ise hoolimatult alahindas. Riim “preester - otsmik” ennustab lugejale, kuidas preestrit karistatakse:
      Vaene preester pani oma otsaesise joonele: Esimesest klõpsust hüppas preester lakke; Teise klõpsuga kaotas preester keele ja kolmanda klõpsuga löödi vanamehe mõistus välja ja Balda ütles etteheitvalt: "Sa, preester, ärge ajage odavust taga!" Sisu
    • 15. Kuldse kuke lugu
    • Selle loo algus on tingitud ainult ühe..." target="_blank"> 16.
      • Selle loo algus on tänu ainult ühe sõna "ei kuhugi" kasutuselevõtt täis erilise tähenduse ja intonatsiooniga:
      • Mitte kusagil, kauges kuningriigis,
      • Kolmekümnendas osariigis
      • Kunagi elas kuulsusrikas kuningas Dadon.
      • Sõna "dadon" kasutasid inimesed tavamõistes, mis tähendab "kohmakas, kohmakas, kohmetu inimene". Dadon on türannikuninga nimi, keda Puškin võrdleb Napoleoniga
    • 17. Dadon pandi oma elu lõppu. Ta kogeb ainult argust ja viha: ta tahab rahu, kuid ei suuda seda üksinda saavutada. Ta on helde suurepäraste lubadustega, mõtlemata nende täitmisele. Oma surnud poegi nähes ulutab Dadon rituaali kohaselt, kuid kõige tugevam on tema kirg Shamakhani kuninganna vastu.
    • 18. Kättemaks tehtud kurja eest peab tulema kuningale: “Ja kes iganes teeb palju sündsusetuid tegusid: hoorust ja laitmatust ja valevannet, viha ja raevu ja raevu... Kõigile nendele keelatud tegudele Jumal ei halasta, inimesed teevad seda. needus ja õndsad hüüavad Jumala poole: "Hävitus teie hingele ja hävitus teie kodule." Sisu
    • 19. Lugu kalamehest ja kalast
    • Selles muinasjutus saab „teie koduks” mitte ainult... target="_blank"> 20.
      • Selles muinasjutus ei muutu “sinu kodu” mitte ainult sotsiaalse staatuse näitajaks, vaid ka rikkuse kire ilminguks. Kaev on vanamehe ühisvara ja ainult siin on kodune õhkkond. Puškini muinasjutt esitab küsimuse: kas vana naise heaolu on moraalne? Ja mis on parem: olla "must talunaine" või "kõrge aadlik"?
    • Tegevuse areng selles loos on seotud imelise..." target="_blank"> 21.
      • Tegevuse areng selles loos on seotud imelise kalaga. Epiteeti “kuldne” kasutatakse maagia tähistamiseks. Tema poole pöördub palvega vana mees, kellele ta ei saa keelduda ja vana naine saab kingituse. Sümboolne kujund on asetatud raskesse moraalsesse olukorda – siit ka pilt kasvavast vihast muutuva mere piltide kaudu.
      • Puškin loob ka psühholoogilise kontrasti lahke ja tasase, ennastsalgava vanamehe ja kurja, ahne, tõre vanaproua vahel. Kogu loo vältel kasvatab vanamees, nagu kalagi, pidevalt nördimust, muutudes vihaks. Aga vanamees on sunnitud alluma sotsiaalse ebavõrdsuse tingimustele ja käituma oma naisega nagu ori ("Ma ei istunud vales saanis!").
      Sisu
    • 23. Jutt tsaar Saltanist
    • Tsaar Saltan on heatujuline ja usaldav. Peaasi on iseloom..." target="_blank"> 24.
      • Tsaar Saltan on heatujuline ja usaldav. Selle kangelase iseloomus on peamine lahkus ja pühendumus. Pöördudes sama küsimusega reederi külaliste poole, loodab ta kuulda uudiseid oma naise kohta. Ja kui ta ta saarelt leiab, kogeb ta suurt emotsionaalset šokki.
      • Kuningas vaatab ja saab teada...
      • Tema sees tungis innukas vaim.
      • "Mida ma näen? Mis on juhtunud?
      • Kuidas?" - ja vaim hakkas teda hõivama,
      • Kuningas puhkes nutma...
    • Demonstratiivsed suhted perekonnas. Guidon, valmistub..." target="_blank"> 25.
      • Demonstratiivsed suhted perekonnas. Abiellumiseks valmistuv Guidon palub emal abielu õnnistada. Põlvkondadevaheliste suhete aluseks talupojakeskkonnas oli austus eakate vastu kogukonnas. “Siinses talurahvas on vanemad väga lapselembesed, lapsed kuulekad ja lugupidavad. Pole kunagi olnud näiteid, et lapsed jätaksid oma iganenud isa või ema hooletusse,” kirjutasid nad 19. sajandil Tula provintsist.
    • Ka Puškini muinasjutud on omamoodi ABC..." target="_blank"> 26. Kokkuvõte
      • Puškini muinasjutud on ka omamoodi rahvusliku iseloomu tähestik, mis sisaldab juba moraalse elu põhimõttelisi küsimusi; ja - muusikateos, tõeliselt vene hinge sümfoonia: "Saltana lugude..." karuselt kohmakas, puhmas retsitaatiiv, rikas selge rütmiga, skertso, kohati peaaegu tantsuline rondo "Saltanast". ", "Kalamehe ja kalade lood", akvarelliline adagio "Surnud printsessi lood...", "Kuldse kuke jutu" ähvardav sarkasmist sädelev finaal. See on terve maailm. Siin on oma maa, kus elavad kuningad ja mehed, pahurad naised ja hulljulged kangelased, valitsejad ja lakeed ning isegi terve loomamaailm – jänesed, hundid, koerad ja hallid pardid.
      • Siin on ka mereelement oma ja ka asustatud - kord kuraditega, kord kangelastega ja see muutub muinasjutust muinasjuttu, nagu ilmast ilma: nüüd näotu ja passiivne inimtegevuse väli, nüüd sinine avarus. kannavad rõõmsaid paate, nüüd võimsad ja tugevad.
      • Siin on nende oma taevas, milles elavad Päike ja Kuu. Päike on viisakas ja südamlik, Kuu on sõbralik ja viisakas, kuid võib-olla pedantne ja külm.
      • Siin on lõpuks omaette universum: "Sinises taevas säravad tähed, sinises meres loksuvad lained, üle taeva liigub pilv...". Naiivne, suurejooneline universum, sarnane 1. Moosese raamatuga ("see oli vormitu ja tühi, sügavuse kohal oli pimedus ja vee kohal hõljus Jumala Vaim"). Ja sfäärilise maailma keskel, nagu ikoonil, on ema ja laps.
    • Dostojevski kirjutas Puškinist: "Tema tähendus vene keeles..." target="_blank"> 28.
      • Dostojevski kirjutas Puškini kohta: „Tema tähtsus Venemaa arengus on sügavalt märkimisväärne. Kõigile venelastele on ta kogu oma kunstilises täielikkuses elav arusaam sellest, mis on vene vaim, kuhu kõik selle jõud püüavad ja mis on vene inimese ideaal. Puškini muinasjutud aitavad mõista tema loomingut kui üht Venemaa vaimse energia silmapaistvat ilmingut.
      Sisu
    • Azadovski M.K. Puškin..." target="_blank"> 29. Kasutatud kirjandus
      • Azadovski M.K. Puškin ja rahvaluule; Puškini muinasjuttude allikad. – L., 1986;
      • Gukasova A. G. Boldino periood A. S. Puškini loomingus. – M., 1995.
      • Korovina V. Ya. Puškini muinasjuttude õppimine koolis. – M., 1994;
      • Leonova T. G. Rahvaluule ja kirjanduslik süntees A. S. Puškini poeetilistes muinasjuttudes 19. sajandi vene kirjanduslik muinasjutt seoses rahvajutuga. - Tomsk, 1999.
      • Lupanova I.P. Jutuvestja Aleksandr Puškin//Vene rahvajutt 19. sajandi esimese poole kirjanike loomingus. - Petroskoi, 1988.
      Sisu